PA5400.331NLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PA5400.331NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 330NH 6.2A 20MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Product Type :
Fixed Inductors
Q @ Freq :
Product Category :
Power Inductors - SMD
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%
Current Rating (Amps) :
6.2 A
Mounting Type :
Surface Mount
Ratings :
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Type :
Molded
Product :
Power Inductors
Mounting Style :
PCB Mount
Brand :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Frequency - Self Resonant :
Series :
PA5400
Material - Core :
Inductance :
330 nH
Current - Saturation (Isat) :
9.2A
Features :
Height :
1.2 mm
Pulse
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
DC Resistance (DCR) :
20mOhm Max
Package / Case :
Nonstandard
Package :
Tape and Reel (TR)
Core Type :
Molded
Test Frequency :
100 kHz
Width :
3.4 mm
Application :
Power
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shielding :
Shielded
Packaging :
Reel
Saturation Current :
9.2 A
Termination Style :
SMD/SMT
Length :
3.7 mm
RoHS :
Details
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Datasheets
PA5400.331NLT
Pulse Electronics PA5400.331NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD