NXFT15XV103FEAB035
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NXFT15XV103FEAB035
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Bead
Datasheet
Download
Description
NTC THERMISTOR
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Tolerance :
1 %
B Value Tolerance :
±1%
Width :
1.2 mm
Mounting Style :
Off Board
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Subcategory :
Thermistors
Product Type :
NTC Thermistors
Brand :
B25/100 :
3989K
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Murata
Mounting Type :
Free Hanging
B0/50 :
Product Status :
Active
Power Rating :
7.5 mW
Termination Style :
Wire Lead
Power - Max :
3 mW
RoHS :
Details
Length :
35 mm
Series :
NXF
Diameter :
1.2 mm
B25/85 :
3977K
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Resistance Tolerance :
±1%
Product Category :
NTC Thermistors
Resistance :
10 kOhms
Packaging :
MouseReel
Length - Lead Wire :
1.38" (35.00mm)
Resistance in Ohms @ 25°C :
10k
Package / Case :
Bead
Package :
Tape and Reel (TR)
NXF Series Tolerance:1 % Free Hanging -40°C ~ 125°C 3977K B Value Tolerance:±1% MouseReel
NXFT15XV103FEAB035 Overview
The package for NTC thermistors is a MouseReel. As a convenience, it is included in the package Bead. Typical resistance tolerances for NTC thermistors are ±1%. The temperature setting of NTC thermistors should be set to -40°C ~ 125°C for reliable performance. The NTC thermistors can set a maximum power of 3 mW.
NXFT15XV103FEAB035 Features
Package/Case: MouseReel
NXF Series
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
10 kOhms Resistance
Mounting Type: Free Hanging
1 % Tolerance