NXFT15WB473FA1B090
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NXFT15WB473FA1B090
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Bead
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 47K OHM BEAD
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Max Power Dissipation :
100mW
Packing Method :
Bulk
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Thermal Sensitivity Index :
4050 K
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging
Rated Power Dissipation (P) :
0.0075W
Thermistor Application :
TEMPERATURE COMPENSATION
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Placement :
Radial
Series :
NXF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Diameter :
300 µm
B25/100 :
4131K
Mount :
Free Hanging
B25/50 :
Resistance in Ω @ 25°C :
47k
Package / Case :
Bead
Tolerance :
1%
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
NTC THERMISTOR
Resistance Tolerance :
±1%
Resistance :
47kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
FLEXIBLE WIRE
Datasheets
NXFT15WB473FA1B090
NXF Series NTC THERMISTOR Tolerance:1% 47k Free Hanging -40°C~125°C 4108K Tape & Reel (TR)
NXFT15WB473FA1B090 Overview
In the package of a Tape & Reel (TR), NTC thermistors are contained. It is included in the Bead package for your convenience. NTC thermistors have a resistance tolerance of ±1% in order to function properly. NTC thermistors should be set to -40°C~125°C temperature to ensure reliable performance. A total of 2 terminations are on these NTC thermistors. A component such as an electronic component can dissipate power of 0.0075W. In general, NTC thermistors can keep their maximum power dissipation at 100mW.
NXFT15WB473FA1B090 Features
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NXF Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
47kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.0075W
Mounting Type: Free Hanging
1% Tolerance