NXFT15XH103FA1B150
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NXFT15XH103FA1B150
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Bead
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 10KOHM 3380K BEAD
Stock
163
In Stock :
163
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
B25/85 :
3434K
Lead Diameter :
300 µm
B25/50 :
3380K
Package / Case :
Bead
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Max Power Dissipation :
100mW
Factory Lead Time :
10 Weeks
Min Operating Temperature :
-40°C
Resistance Tolerance :
±1%
Resistance in Ω @ 25°C :
10k
B Value Tolerance :
±1%
Series :
NXF
Tolerance :
1%
Power - Max :
100mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging
Max Operating Temperature :
125°C
Resistance :
10kOhm
Murata Electronics NXFT15XH103FA1B150
NXF Series Tolerance:1% 10k Free Hanging -40°C~125°C 3434K B Value Tolerance:±1% Bulk
NXFT15XH103FA1B150 Overview
In the package of a Bulk, NTC thermistors are contained. It is included in the Bead package for your convenience. NTC thermistors have a resistance tolerance of ±1% in order to function properly. NTC thermistors should be set to -40°C~125°C temperature to ensure reliable performance. Temperatures below 125°C allow NTC thermistors to operate reliably. Optimal reliability requires a minimum temperature of -40°C for NTC thermistors. Power set by NTC thermistors is 100mW. In general, NTC thermistors can keep their maximum power dissipation at 100mW.
NXFT15XH103FA1B150 Features
Package/Case: Bulk
NXF Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
10kOhm Resistance
Mounting Type: Free Hanging
1% Tolerance