NVMFS6B25NLWFT3G
Mfr.Part #
NVMFS6B25NLWFT3G
Description
MOSFET N-CH 100V 8A/33A 5DFN
Factory Lead Time :
38 Weeks
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
13.5nC @ 10V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code :
not_compliant
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
24m Ω @ 20A, 10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
FET Type :
N-Channel
Vgs(th) (Max) @ Id :
3V @ 250µA
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Vgs (Max) :
±16V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation-Max :
3.6W Ta 62W Tc
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
8A Ta 33A Ta
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
905pF @ 25V
Datasheets
NVMFS6B25NLWFT3G
onsemi NVMFS6B25NLWFT3G
N-Channel Tape & Reel (TR) 24m Ω @ 20A, 10V ±16V 905pF @ 25V 13.5nC @ 10V 100V 8-PowerTDFN, 5 Leads
NVMFS6B25NLWFT3G Overview
An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 905pF @ 25V is its maximum input capacitance.For this transistor to work, a voltage 100V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (4.5V 10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
NVMFS6B25NLWFT3G Features
a 100V drain to source voltage (Vdss)