NVMFS6B25NLT3G
Mfr.Part #
NVMFS6B25NLT3G
Description
MOSFET N-CH 100V 8A/33A 5DFN
Vgs(th) (Max) @ Id :
3V @ 250µA
FET Type :
N-Channel
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
38 Weeks
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
24m Ω @ 20A, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
8A Ta 33A Ta
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power Dissipation-Max :
3.6W Ta 62W Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
13.5nC @ 10V
Lifecycle Status :
ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 6 days ago)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
905pF @ 25V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vgs (Max) :
±16V
Datasheets
NVMFS6B25NLT3G
onsemi NVMFS6B25NLT3G
N-Channel Tape & Reel (TR) 24m Ω @ 20A, 10V ±16V 905pF @ 25V 13.5nC @ 10V 100V 8-PowerTDFN, 5 Leads
NVMFS6B25NLT3G Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 905pF @ 25V.In order to operate this transistor, a voltage of 100V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (4.5V 10V).
NVMFS6B25NLT3G Features
a 100V drain to source voltage (Vdss)