NVMFS5A140PLZWFT1G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NVMFS5A140PLZWFT1G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
8-PowerTDFN, 5 Leads
Datasheet
Download
Description
MOSFET P-CH 40V 20A/140A 5DFN
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
20A Ta 140A Tc
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
30 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Elements :
1
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Series :
Automotive, AEC-Q101
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.2m Ω @ 50A, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
136nC @ 10V
FET Type :
P-Channel
Number of Terminations :
5
Case Connection :
DRAIN
DS Breakdown Voltage-Min :
40V
Mounting Type :
Surface Mount
Avalanche Energy Rating (Eas) :
420 mJ
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
560A
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
7400pF @ 20V
JESD-30 Code :
R-PDSO-F5
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power Dissipation-Max :
3.8W Ta 200W Tc
Package / Case :
8-PowerTDFN, 5 Leads
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
140A
JESD-609 Code :
e3
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.6V @ 1mA
Published :
Drain-source On Resistance-Max :
7.2Ohm
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Flat
Vgs (Max) :
±20V
Transistor Element Material :
SILICON
onsemi NVMFS5A140PLZWFT1G
P-Channel Tape & Reel (TR) 4.2m Ω @ 50A, 10V ±20V 7400pF @ 20V 136nC @ 10V 40V 8-PowerTDFN, 5 Leads