NTSV30100CTG
Mfr.Part #
NTSV30100CTG
Package / Case
TO-220-3
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Max Operating Temperature :
150°C
Radiation Hardening :
No
Average Rectified Current :
15A
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Height :
9.28mm
e3
Min Operating Temperature :
-40°C
Element Configuration :
Common Cathode
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Terminal Position :
Single
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
100A
Pin Count :
3
Application :
EFFICIENCY
Halogen Free :
Halogen Free
Length :
10.28mm
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
NTST30100CT
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
HTS Code :
Packaging :
Tube
Peak Reverse Current :
500μA
Peak Non-Repetitive Surge Current :
100A
Factory Lead Time :
2 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.05V @ 15A
Forward Current :
30A
Number of Pins :
3
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
REACH SVHC :
No SVHC
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Surface Mount :
No
Forward Voltage :
1.05V
Number of Elements :
2
Width :
4.82mm
Lead Free
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Max Surge Current :
60A
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Package / Case :
TO-220-3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500µA @ 100V
1 (Unlimited)
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Datasheets
NTSV30100CTG
onsemi NTSV30100CTG
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 15A 100V-DC 2-Element TO-220-3 Through Hole
NTSV30100CTG Overview
A forward voltage of 1.05V will enable the device to operate.We should be monitoring the surge current and keeping it below 60A.A forward voltage of 30A will enable the device to operate.Array is powered by a reverse voltage peak of 500μA.
NTSV30100CTG Features
1.05V forward voltage