NTSV20100CTG
Mfr.Part #
NTSV20100CTG
Package / Case
TO-220-3
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Stock
53
In Stock :
53
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Element Configuration :
Common Cathode
ECCN Code :
EAR99
Height :
9.28mm
Width :
4.82mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
980mV @ 10A
Lead Free :
Lead Free
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Number of Phases :
1
Application :
EFFICIENCY
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Published :
2007
Terminal Position :
Single
Max Operating Temperature :
150°C
Base Part Number :
NTST20100CT
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Packaging :
Tube
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
3
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
100A
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
Package / Case :
TO-220-3
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Forward Current :
20A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
100A
Average Rectified Current :
10A
Number of Pins :
3
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Pin Count :
Peak Reverse Current :
800μA
Number of Elements :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Type :
Schottky
Factory Lead Time :
2 Weeks
Forward Voltage :
980mV
Length :
10.28mm
Mounting Type :
Through Hole
Current - Reverse Leakage @ Vr :
800μA @ 100V
HTS Code :
Halogen Free :
Halogen Free
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V