NTSV20100CTH
Mfr.Part #
NTSV20100CTH
Package / Case
TO-220-3
Description
DIODE SCHOTTKY
1 Pair Common Cathode
Number of Terminations :
3
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Vendor Undefined
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
980mV @ 10A
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Application :
EFFICIENCY
Pbfree Code :
yes
Terminal Position :
Single
Non-rep Pk Forward Current-Max :
100A
Diode Element Material :
SILICON
Pin Count :
3
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Elements :
2
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Mounting Type :
Through Hole
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature (Max) :
150°C
Number of Phases :
1
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Output Current-Max :
10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
800μA @ 100V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Package / Case :
TO-220-3
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
100V
Datasheets
NTSV20100CTH
onsemi NTSV20100CTH
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 2-Element TO-220-3 Through Hole
NTSV20100CTH Overview
There is a maximum output voltage of 10A.
NTSV20100CTH Features
a maximum output voltage of 10A