NTP30N06L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NTP30N06L
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 60V 30A TO220AB
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
32nC @ 5V
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Number of Elements :
1
FET Type :
N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
30A Ta
Published :
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
46m Ω @ 15A, 5V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Drain to Source Breakdown Voltage :
60V
Power Dissipation-Max :
88.2W Tc
Number of Terminations :
3
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rise Time :
200ns
Power Dissipation :
88.2W
Current Rating :
30A
Turn-Off Delay Time :
15.6 ns
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1150pF @ 25V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
90A
Continuous Drain Current (ID) :
30A
HTS Code :
Avalanche Energy Rating (Eas) :
101 mJ
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Gate to Source Voltage (Vgs) :
15V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Case Connection :
DRAIN
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Vgs (Max) :
±15V
Transistor Application :
SWITCHING
Pin Count :
3
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn80Pb20)
Transistor Element Material :
SILICON
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
5V
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
TO-220-3
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Qualification Status :
Not Qualified
Drain-source On Resistance-Max :
0.046Ohm