NTHL082N65S3F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NTHL082N65S3F
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 650V 40A TO247-3
Stock
44
In Stock :
44
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 4mA
Drain to Source Voltage (Vdss) :
650V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Package / Case :
TO-247-3
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power Dissipation-Max :
313W Tc
Factory Lead Time :
12 Weeks
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
82m Ω @ 20A, 10V
JESD-609 Code :
e3
Series :
SuperFET® III
Published :
2016
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Vgs (Max) :
±30V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Through Hole
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3410pF @ 400V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
81nC @ 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
40A Tc
FET Type :
N-Channel
Datasheets
NTHL082N65S3F
onsemi NTHL082N65S3F
N-Channel 82m Ω @ 20A, 10V ±30V 3410pF @ 400V 81nC @ 10V 650V TO-247-3
Description
Features
? Low Effective Output Capacitance (Typ. Coss(eff.)= 722 pF)
? 100% Avalanche Tested
? These Devices are Pb?Free and are RoHS Compliant
? 700 V @ TJ= 150°C