NTBG020N120SC1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NTBG020N120SC1
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Datasheet
Download
Description
SICFET N-CH 1200V 8.6A/98A D2PAK
Stock
756
In Stock :
756
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
28m Ω @ 60A, 20V
Package / Case :
Power Dissipation-Max :
3.7W Ta 468W Tc
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2943pF @ 800V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
8.6A Ta 98A Tc
Vgs (Max) :
+25V, -15V
FET Type :
N-Channel
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
20V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.3V @ 20mA
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1200V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
220nC @ 20V
Datasheets
NTBG020N120SC1
onsemi NTBG020N120SC1
N-Channel 28m Ω @ 60A, 20V +25V, -15V 2943pF @ 800V 220nC @ 20V 1200V TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
NTBG020N120SC1 Features
Typ. RDS(on) = 20 m
Ultra Low Gate Charge (QG(tot) = 220 nC)
High Speed Switching with Low Capacitance (Coss = 258 pF)
100% Avalanche Tested
TJ = 175°C