NSQA6V8AW5T2
Mfr.Part #
NSQA6V8AW5T2
Description
TVS DIODE 5VWM 13VC SC88A
Clamping Voltage :
13V
Voltage - Rated DC :
6.8V
Peak Pulse Current :
1.6A
Additional Feature :
LOW CAPACITANCE, LOW LEAKAGE CURRENT
Unidirectional
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
4 Weeks
Width :
1.35mm
Max Reverse Leakage Current :
1μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
1mm
Capacitance :
15pF
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1.6A 8/20μs
Peak Pulse Power :
20W
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
5V
Contact Plating :
Tin
Breakdown Voltage :
6.4V
Capacitance @ Frequency :
12pF @ 1MHz
Depth :
1.35mm
4
Power Rating :
20W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Breakdown Voltage :
6.4V
Test Current :
1mA
Max Surge Current :
1.6A
Number of Terminations :
5
Max Breakdown Voltage :
7.1V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 23 hours ago)
Leakage Current :
1μA
Reverse Standoff Voltage :
5V
NSQA*AW
Power Dissipation :
20W
Operating Supply Voltage :
5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Length :
2.2mm