NSQA12VAW5T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NSQA12VAW5T2
Manufacturer
onsemi
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 9VWM 23VC SC88A
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
900mA 8/20μs
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance :
15pF
Halogen Free :
Halogen Free
Max Surge Current :
900mA
Peak Pulse Power :
20W
Capacitance @ Frequency :
15pF @ 1MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
9 Weeks
Power Dissipation-Max :
0.38W
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
1mm
Number of Pins :
5
Breakdown Voltage :
12V
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Published :
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Lifecycle Status :
LAST SHIPMENTS (Last Updated: 23 hours ago)
Lead Free :
Lead Free
Peak Pulse Current :
900mA
Width :
1.35mm
Polarity :
Unidirectional
Terminal Form :
Gull wing
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
5V
Leakage Current :
50nA
ESD Protection :
Number of Elements :
4
Depth :
1.35mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Lines :
4
Type :
Zener
Clamping Voltage :
23V
Test Current :
5mA
Operating Supply Voltage :
9V
Voltage - Breakdown (Min) :
11.4V
Element Configuration :
Common Anode
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Position :
Dual
Direction :
Unidirectional
Reverse Standoff Voltage :
9V
Base Part Number :
NSQA*AW
Power Line Protection :
No
Length :
2.2mm