NSP15AJB-62R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NSP15AJB-62R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 62 OHM 5% 15W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.492 Squarex2.362L 12.50mmx60.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Rated Power Dissipation (P) :
15W
Power (Watts) :
15W
Working Voltage :
500V
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
62Ohm
Composition :
Wirewound
Number of Terminations :
2
Series :
NSP
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Bulk
Construction :
RECTANGULAR
Lead Diameter :
0.8 mm
Package / Case :
Axial
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety
Tolerance :
±5%
Datasheets
NSP15AJB-62R
FIXED RESISTOR, 62Ohm, 15W, Wirewound,