NSP15AJB-10R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NSP15AJB-10R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10 OHM 5% 15W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
NSP
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.492 Squarex2.362L 12.50mmx60.00mm
Package / Case :
Axial
Working Voltage :
500V
Power (Watts) :
15W
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±5%
Composition :
Wirewound
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
15W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
10Ohm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Diameter :
0.8 mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
NSP15AJB-10R
FIXED RESISTOR, 10Ohm, 15W, Wirewound,