NSP15AJB-5R6
Mfr.Part #
NSP15AJB-5R6
Description
RES 5.6 OHM 5% 15W AXIAL
Size / Dimension :
0.492 Squarex2.362L 12.50mmx60.00mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Resistance :
5.6Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Lead Diameter :
0.8 mm
Rated Power Dissipation (P) :
15W
Working Voltage :
500V
Power (Watts) :
15W
Datasheets
NSP15AJB-5R6
FIXED RESISTOR, 5.6Ohm, 15W, Wirewound,