NSP15AJB-5R1
Mfr.Part #
NSP15AJB-5R1
Description
RES 5.1 OHM 5% 15W AXIAL
Power (Watts) :
15W
Tolerance :
±5%
Resistance :
5.1Ohm
Working Voltage :
500V
Rated Power Dissipation (P) :
15W
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Diameter :
0.8 mm
Size / Dimension :
0.492 Squarex2.362L 12.50mmx60.00mm
Datasheets
NSP15AJB-5R1
FIXED RESISTOR, 5.1Ohm, 15W, Wirewound,