NSP15AJB-1R6
Mfr.Part #
NSP15AJB-1R6
Description
RES 1.6 OHM 5% 15W AXIAL
Lead Diameter :
0.8 mm
Power (Watts) :
15W
Rated Power Dissipation (P) :
15W
Resistance :
1.6Ohm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.492 Squarex2.362L 12.50mmx60.00mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Working Voltage :
500V
Datasheets
NSP15AJB-1R6
FIXED RESISTOR, 1.6Ohm, 15W, Wirewound,