NSM4002MR6T1G
Mfr.Part #
NSM4002MR6T1G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SC-74, SOT-457
Description
SMALL SIGNAL BIPOLAR TRANSISTOR,
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA ICBO
Current - Collector (Ic) (Max) :
200mA 500mA
Collector Emitter Saturation Voltage :
700mV
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Element Configuration :
Dual
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Collector Emitter Breakdown Voltage :
45V
Published :
Max Breakdown Voltage :
45V
Height :
1mm
Max Power Dissipation :
500mW
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
300mV @ 5mA, 50mA / 700mV @ 50mA, 500mA
Collector Base Voltage (VCBO) :
50V
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Free :
Lead Free
Frequency - Transition :
300MHz 100MHz
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
40V 45V
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
45V
Length :
3.1mm
Width :
1.7mm
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
100 @ 10mA 1V / 250 @ 100mA 1V
Continuous Collector Current :
500mA
Transistor Type :
2 NPN (Dual)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Emitter Base Voltage (VEBO) :
5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Gain Bandwidth Product :
100MHz
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Collector Current :
500mA
Polarity :
NPN
Number of Pins :
6
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
SC-74, SOT-457
Datasheets
NSM4002MR6T1G
onsemi NSM4002MR6T1G
The ON SEMICONDUCTOR NSM4002MR6T1G is a bipolar transistor array that Features dual NPN transistors with a maximum voltage of 45 V, a maximum power of 500 W, and a maximum current of 500 mA. It is housed in a SC-74A package and is designed for use in a variety of applications.
Features
• Dual NPN transistors
• Maximum voltage of 45 V
• Maximum power of 500 W
• Maximum current of 500 mA