NP75N04YLG-E1-AY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NP75N04YLG-E1-AY
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
8-PowerLDFN
Datasheet
Download
Description
ABU / MOSFET
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Power Dissipation (Max) :
138W (Ta)
Series :
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.8mOhm @ 38A, 10V
Supplier Device Package :
8-HSON (5x5.4)
Product Category :
MOSFET
Package :
Digi-Reel?
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40 V
Subcategory :
MOSFETs
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250μA
Height :
1.45 mm
Renesas Electronics
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
6450 pF @ 25 V
Packaging :
MouseReel
RoHS :
Details
FET Feature :
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
5.4 mm
FET Type :
N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
75A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
Product Type :
MOSFET
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
116 nC @ 10 V
Product Status :
Active
Width :
5 mm
Operating Temperature :
175°C
Brand :
Renesas Electronics
Package / Case :
8-PowerLDFN
Datasheets
NP75N04YLG-E1-AY
Intersil (Renesas Electronics Corporation) NP75N04YLG-E1-AY
N-Channel MouseReel 4.8mOhm @ 38A, 10V ±20V 6450 pF @ 25 V 116 nC @ 10 V 40 V 8-PowerLDFN
NP75N04YLG-E1-AY Overview
The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 6450 pF @ 25 V.Operating this transistor requires a 40 V drain to source voltage (Vdss).
NP75N04YLG-E1-AY Features
a 40 V drain to source voltage (Vdss)