NP32N055SLE-E1-AY
Mfr.Part #
NP32N055SLE-E1-AY
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
MOSFET N-CH 55V 32A TO252
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
24m Ω @ 16A, 10V
Power Dissipation :
1.2W
Vgs (Max) :
±20V
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Continuous Drain Current (ID) :
32A
Power Dissipation-Max :
1.2W Ta 66W Tc
Factory Lead Time :
16 Weeks
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
41nC @ 5V
Number of Elements :
1
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250μA
Mounting Type :
Surface Mount
Rise Time :
8ns
Radiation Hardening :
No
Turn On Delay Time :
14 ns
Operating Temperature :
175°C TJ
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
32A Tc
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Drain to Source Voltage (Vdss) :
55V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Turn-Off Delay Time :
40 ns
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2000pF @ 25V
Package / Case :
FET Type :
N-Channel
Fall Time (Typ) :
7.4 ns
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Configuration :
Single
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
NP32N055SLE-E1-AY
Intersil (Renesas Electronics Corporation) NP32N055SLE-E1-AY
N-Channel Tape & Reel (TR) 24m Ω @ 16A, 10V ±20V 2000pF @ 25V 41nC @ 5V 55V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
NP32N055SLE-E1-AY  Description
NP32N055SLE-E1-AY  Features
Halogen-free According to IEC 61249-2-21Definition
TrenchFET® Power MOSFET
100 % Rg and UIS Tested