NKN-50FR-52-0R75
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NKN-50FR-52-0R75
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.75 OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-40°C~200°C
Package / Case :
Axial
Series :
NKN
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.138Diax0.354L 3.50mmx9.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
750mOhm
Published :
Feature :
Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Composition :
Wirewound
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
NKN-50FR-52-0R75
YAGEO NKN-50FR-52-0R75
750mOhm, 0.5W 1/2W, Wirewound,