NFR25H0002209JA500
Mfr.Part #
NFR25H0002209JA500
Description
RES 22 OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
JESD-609 Code :
e3
Lead Length :
26mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated DC :
350V
Lead Diameter :
580 μm
Metal Film
Power Rating :
500mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
2.5mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated AC :
350V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
Wire
REACH SVHC :
Unknown
Resistor Type :
FIXED RESISTOR - FUSIBLE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Pbfree Code :
yes
Series :
NFR25H
Resistance :
22Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Published :
Military Standard :
Not
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Mount :
Through Hole
Packing Method :
Ammo Pack
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Factory Lead Time :
20 Weeks
Construction :
Non-Flammable
Datasheets
NFR25H0002209JA500
Vishay NFR25H0002209JA500
Through Hole FIXED RESISTOR - FUSIBLE, 22Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,