NFR2500001002JA500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NFR2500001002JA500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10K OHM 5% 1/3W AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Power Rating :
330mW
Resistance :
10kOhm
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Packing Method :
Ammo Pack
Package / Case :
Axial
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Surface Mount :
No
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
250V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Composition :
Metal Film
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
Wire
Lead Length :
26mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Published :
Voltage - Rated DC :
250V
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR - FUSIBLE
Series :
NFR25
REACH SVHC :
Unknown
Diameter :
2.5mm