NFR25H0002208JR500
Mfr.Part #
NFR25H0002208JR500
Description
RES 2.2 OHM 1/2W 5% AXIAL
Series :
NFR25H
REACH SVHC :
Unknown
Lead Diameter :
580 μm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Power Rating :
500mW
Voltage - Rated DC :
350V
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Metal Film
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR
Resistance :
2.2Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR - FUSIBLE
Voltage - Rated :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
20 Weeks
Max Power Dissipation :
500mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Construction :
Non-Flammable
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Number of Terminations :
2
Diameter :
2.5mm
Tolerance :
±5%
Vishay NFR25H0002208JR500
FIXED RESISTOR - FUSIBLE, 2.2Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,