NFR2500003301JR500
Mfr.Part #
NFR2500003301JR500
Description
RES 3.3K OHM 1/3W 5% AXIAL
Tolerance :
±5%
Series :
NFR25
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Resistance :
3.3kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Non-Flammable
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Packing Method :
TR
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Power Dissipation :
333mW
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Diameter :
0.58 mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR - FUSIBLE
Surface Mount :
No
Vishay NFR2500003301JR500
FIXED RESISTOR - FUSIBLE, 3.3kOhm, 0.333W 1/3W, Metal Film,