NFR2500002200JR500
Mfr.Part #
NFR2500002200JR500
Description
RES 220 OHM 1/3W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
250V
Composition :
Metal Film
Lead Diameter :
580 μm
Published :
Max Power Dissipation :
333mW
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Diameter :
2.5mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
NFR25
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Resistance :
220Ohm
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Tin
Packing Method :
TR
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
330mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%