NEV150M6.3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NEV150M6.3
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL
Stock
65
In Stock :
65
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
NEV
Height - Seated (Max) :
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated :
6.3 V
Package / Case :
Radial, Can
Capacitance :
150 µF
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Ratings :
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.256" Dia (6.50mm)
Package :
Bag
Surface Mount Land Size :
Product Status :
Active
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Datasheets
NEV150M6.3
NTE Electronics, Inc. NEV150M6.3
NEV 150 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.256" Dia (6.50mm) -40°C ~ 85°C Polar Radial, Can