NEV1000M10EE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NEV1000M10EE
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Stock
221
In Stock :
221
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Height - Seated (Max) :
0.551" (14.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Package :
Bag
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
10 V
Capacitance :
1000 µF
Surface Mount Land Size :
Mounting Type :
Through Hole
Ratings :
Series :
NEV
Package / Case :
Radial, Can
Datasheets
NEV1000M10EE
NTE Electronics, Inc. NEV1000M10EE
NEV 1000 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.394" Dia (10.00mm) -40°C ~ 85°C Polar Radial, Can