NEV150M16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NEV150M16
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL
Stock
549
In Stock :
549
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
16 V
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Surface Mount Land Size :
Height - Seated (Max) :
0.472" (12.00mm)
Package / Case :
Radial, Can
Ratings :
Polarization :
Polar
Package :
Bag
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.256" Dia (6.50mm)
Capacitance :
150 µF
Series :
NEV
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
NEV150M16
NTE Electronics, Inc. NEV150M16
NEV 150 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.256" Dia (6.50mm) -40°C ~ 85°C Polar Radial, Can