NEV1500M25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NEV1500M25
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
Stock
24
In Stock :
24
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Surface Mount Land Size :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ratings :
Size / Dimension :
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Capacitance :
1500 µF
Package / Case :
Radial, Can
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
25 V
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.906" (23.00mm)
Series :
NEV
Polarization :
Polar
Package :
Bag
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
NEV1500M25
NTE Electronics, Inc. NEV1500M25
NEV 1500 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.512" Dia (13.00mm) -40°C ~ 85°C Polar Radial, Can