NEV100M35DC
Mfr.Part #
NEV100M35DC
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Stock
464
In Stock :
464
Height - Seated (Max) :
0.472" (12.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
35 V
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Capacitance :
100 µF
Size / Dimension :
0.256" Dia (6.50mm)
Package / Case :
Radial, Can
Surface Mount Land Size :
Datasheets
NEV100M35DC
NTE Electronics, Inc. NEV100M35DC
NEV 100 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.256" Dia (6.50mm) -40°C ~ 85°C Polar Radial, Can