NEH2200M25FF
Mfr.Part #
NEH2200M25FF
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V AXIAL
Stock
131
In Stock :
131
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.630" Dia x 1.063" L (16.00mm x 27.00mm)
Capacitance :
2200 μF
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
25 V
Datasheets
NEH2200M25FF
NTE Electronics, Inc. NEH2200M25FF
NEH 2200 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.630" Dia x 1.063" L (16.00mm x 27.00mm) -40°C ~ 85°C Polar Axial, Can