NEH2.2M100AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NEH2.2M100AA
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V AXIAL
Stock
525
In Stock :
525
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Axial, Can
Height - Seated (Max) :
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
100 V
Size / Dimension :
0.198" Dia x 0.492" L (5.00mm x 12.50mm)
Lead Spacing :
Surface Mount Land Size :
Package :
Bag
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
0.22 µF
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ratings :
Series :
NEH
Tolerance :
±20%
Datasheets
NEH2.2M100AA
NTE Electronics, Inc. NEH2.2M100AA
NEH 0.22 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.198" Dia x 0.492" L (5.00mm x 12.50mm) -40°C ~ 85°C Polar Axial, Can