NDPL100N10BG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NDPL100N10BG
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 100V 100A TO220-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package / Case :
TO-220-3
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
7.2m Ω @ 50A, 15V
Terminal Position :
Single
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Transistor Element Material :
SILICON
Power Dissipation-Max :
2.1W Ta 110W Tc
Number of Terminations :
3
Mounting Type :
Through Hole
Turn On Delay Time :
40 ns
Pbfree Code :
yes
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2950pF @ 50V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Packaging :
Tube
Continuous Drain Current (ID) :
100A
Rise Time :
385ns
JESD-609 Code :
e3
Fall Time (Typ) :
52 ns
FET Type :
N-Channel
Operating Temperature :
175°C TJ
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V 15V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
35nC @ 10V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
100A Ta
Drain-source On Resistance-Max :
0.0087Ohm
Turn-Off Delay Time :
68 ns
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
400A
Number of Elements :
1
Avalanche Energy Rating (Eas) :
147 mJ
DS Breakdown Voltage-Min :
100V
Number of Pins :
3
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Transistor Application :
SWITCHING
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
NDPL100N10BG
onsemi NDPL100N10BG
N-Channel Tube 7.2m Ω @ 50A, 15V ±20V 2950pF @ 50V 35nC @ 10V 100V TO-220-3
NDPL100N10BG Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 147 mJ.A device's maximum input capacitance is 2950pF @ 50V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its continuous drain current is 100A for this device. Drain current refers to the capacity of the device to conduct continuous current.A device's turn-off delay time is the amount of time it takes to charge its input capacitance before drain current conduction can begin, which is 68 ns.Its maximum pulsed drain current is 400A, which is also its maximum rating peak drainage current.Before drain current conduction begins, the device's input capacitance must be charged, so the delay time is 40 ns.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 20V.For normal operation, maintain the DS breakdown voltage above 100V.To operate this transistor, you need to apply a 100V drain to source voltage (Vdss).This device uses no drive voltage (10V 15V) to reduce its overall power consumption.
NDPL100N10BG Features
the avalanche energy rating (Eas) is 147 mJ
a continuous drain current (ID) of 100A
the turn-off delay time is 68 ns
based on its rated peak drain current 400A.
a 100V drain to source voltage (Vdss)