NCV612SQ31T1
Mfr.Part #
NCV612SQ31T1
Description
IC REG LINEAR 3.1V 100MA SC88A
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage Tolerance-Max :
4%
Accuracy :
2 %
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Regulators :
1
Number of Terminations :
5
Mount :
Surface Mount
Published :
1μA
JESD-609 Code :
e0
Dropout Voltage :
210mV
Input Bias Current :
40μA
Output Voltage 1 :
3.1V
Quiescent Current :
90μA
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Output Voltage :
3.1V
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Pins :
5
Number of Functions :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Output Configuration :
Positive
Terminal Position :
Dual
Over Current, Over Temperature
Length :
2mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Base Part Number :
NCV612
Current - Output :
100mA
Packing Method :
Tape and Reel
Pin Count :
Radiation Hardening :
No
Dropout Voltage1-Nom :
0.21V
Terminal Form :
Gull wing
Min Input Voltage :
0V
Number of Outputs :
Voltage Dropout (Max) :
0.38V @ 100mA
Datasheets
NCV612SQ31T1
onsemi NCV612SQ31T1
[Voltage Regulators - Linear onsemi NCV612SQ31T1] Overview
This is an overview of the NCV612SQ31T1, a linear voltage regulator integrated circuit manufactured by onsemi. Designed to meet the demands of various electronic applications, this IC offers stable and reliable regulation of 3.1 volts with a maximum output current of 100mA. Its compact SC88A package makes it suitable for space-constrained designs, ensuring efficient power management in a wide range of devices.