NCV612SQ27T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCV612SQ27T1
Manufacturer
onsemi
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.7V 100MA SC88A
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Terminal Form :
Gull wing
Lead Free :
Contains Lead
Accuracy :
2 %
Series :
Automotive, AEC-Q100
JESD-609 Code :
e0
Number of Outputs :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Dropout Voltage1-Nom :
0.27V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Number of Regulators :
1
Input Voltage Absolute-Max :
6V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Output Configuration :
Positive
Length :
2mm
Base Part Number :
NCV612
Quiescent Current :
90μA
Terminal Position :
Dual
Voltage - Input (Max) :
6V
Radiation Hardening :
No
Dropout Voltage :
270mV
Mounting Type :
Surface Mount
Output Voltage :
2.7V
Packing Method :
Tape and Reel
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage Tolerance-Max :
4%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
ECCN Code :
EAR99
Published :
Current - Supply (Max) :
90μA
Current - Output :
100mA
Output Type :
FIXED
Input Bias Current :
40μA
Number of Functions :
Voltage Dropout (Max) :
0.38V @ 100mA
Number of Terminations :
5
Pin Count :
5
Control Features :
Enable
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Min Input Voltage :
0V
Output Voltage 1 :
2.7V
Number of Pins :
Datasheets
NCV612SQ27T1
onsemi NCV612SQ27T1
Enable Fixed NCV612 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 5 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
NCV612SQ27T1 Overview
Deliveries are in Tape & Reel (TR) cases. The package is in a 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 case. Basically, the voltage regulator chip is made up of 5 terminations. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -40°C~125°C degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. There is an output current of 100mA on this regulator. The total number of pins in the regulator is 5. This IC regulator has a total of 1 outputs, which ensures a rapid, adequate performance when in use. There is a voltage dropout of 10 volts for this IC regulator. Several pins on the chip are 5-shaped. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number NCV612. Packing the voltage regulator IC in this way is called TAPE AND REEL packing. It operates in the 90μA Quiescent Current state. As part of the Automotive, AEC-Q100 Series, this IC voltage regulator belongs to that category.
NCV612SQ27T1 Features
270mV dropout voltage