NCV612SQ27T1G
Mfr.Part #
NCV612SQ27T1G
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Description
IC REG LINEAR 2.7V 100MA SC88A
ROHS3 Compliant
Current - Output :
100mA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Current - Supply (Max) :
90μA
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Control Features :
Enable
Voltage - Input (Max) :
6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.7V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Supplier Device Package :
SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Voltage Dropout (Max) :
0.38V @ 100mA
Datasheets
NCV612SQ27T1G
onsemi NCV612SQ27T1G
[Voltage Regulators - Linear] onsemi NCV612SQ27T1G Overview
NCV612SQ27T1G Features
  • High-performance linear voltage regulator
  • Output voltage: 2.7V
  • Maximum current: 100mA