NCP18XH103J03RB
Mfr.Part #
NCP18XH103J03RB
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
THERMISTOR NTC 10KOHM 3380K 0603
Stock
1
In Stock :
1
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Accuracy :
0.7 %
B Value Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
Tape, Paper
Thermal Sensitivity Index :
3380 K
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
150μm
B25/100 :
3455K
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
NCP18
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
100mW
Number of Pins :
2
B25/50 :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
NTC THERMISTOR
Current Rating :
310μA
Case Code (Imperial) :
0603
Pbfree Code :
yes
Depth :
800μm
JESD-609 Code :
e3
Height :
800μm
Number of Terminations :
2
Length :
1.6mm
Tolerance :
5%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Thermistor Application :
TEMPERATURE COMPENSATION
Case Code (Metric) :
1608
Power Rating :
100mW
Width :
Resistance Tolerance :
±5%
Resistance in Ω @ 25°C :
10k
Resistance :
10kOhm
HTS Code :
Datasheets
NCP18XH103J03RB
Murata Electronics NCP18XH103J03RB
NCP18XH103J03RB Overview
There is a package of a Tape & Reel (TR) in which NTC thermistors can be found. We have included it in the 0603 (1608 Metric) package for your convenience. As a result, NTC thermistors must have a resistance tolerance of ±5% in order to function correctly. NTC thermistors should be set to -40°C~125°C temperature in order to provide reliable performance. There are 2 terminations on these NTC thermistors. A NTC thermistor must have the 2 pins connected in order to function properly. Dissipation of energy of 0.1W can be absorbed by the electronic component. Thermistors with NTC technology can dissipate up to 100mW of power. NTC thermistors can operate at 310μA without much degeneration of the fuse elements.
NCP18XH103J03RB Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NCP18 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
10kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
Current Rating of 310μA
5% Tolerance