NCP18WD683E03RB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCP18WD683E03RB
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 68KOHM 4150K 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
Tape, Paper
B25/50 :
4150K
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
B25/100 :
4232K
Thermistor Application :
TEMPERATURE COMPENSATION
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
68kOhm
Tolerance :
3%
Series :
NCP18
Current Rating :
120μA
Pbfree Code :
yes
Resistance in Ω @ 25°C :
68k
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Depth :
800μm
Resistance Tolerance :
±3%
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
100mW
Resistor Type :
NTC THERMISTOR
Operating Temperature :
-40°C~125°C