NCP15WD683E03RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCP15WD683E03RC
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 68KOHM 4150K 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
Tape, Paper
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Resistor Type :
NTC THERMISTOR
Resistance :
68kOhm
Tolerance :
3%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Pins :
2
Max Power Dissipation :
100mW
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Termination :
SMD/SMT
B25/100 :
4232K
Packaging :
Bulk
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Power Rating :
100mW
Length :
1mm
B25/50 :
4150K
HTS Code :
Series :
NCP15
Height :
500μm
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Resistance Tolerance :
±3%
Thermal Sensitivity Index :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
500μm
Mount :
Surface Mount
Resistance in Ω @ 25°C :
68k
Thermistor Application :
TEMPERATURE COMPENSATION
Datasheets
NCP15WD683E03RC
Murata Electronics NCP15WD683E03RC
NCP15 Series NTC THERMISTOR Tolerance:3% 68k Surface Mount -40°C~125°C 4209K Bulk
NCP15WD683E03RC Overview
There is a package of a Bulk in which NTC thermistors can be found. We have included it in the 0402 (1005 Metric) package for your convenience. As a result, NTC thermistors must have a resistance tolerance of ±3% in order to function correctly. NTC thermistors should be set to -40°C~125°C temperature in order to provide reliable performance. There are 2 terminations on these NTC thermistors. A NTC thermistor must have the 2 pins connected in order to function properly. Dissipation of energy of 0.1W can be absorbed by the electronic component. Thermistors with NTC technology can dissipate up to 100mW of power.
NCP15WD683E03RC Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
NCP15 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
68kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
3% Tolerance