NCP03XM102J05RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCP03XM102J05RL
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 1KOHM 3500K 0201
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
B25/85 :
3545K
Mount :
Surface Mount
B25/50 :
3500K
Packing Method :
Tape, Paper
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Resistance Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
B Value Tolerance :
±1%
Series :
NCP03
Length :
600μm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Power Rating :
100mW
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Thermal Sensitivity Index :
Width :
300μm
Resistance in Ω @ 25°C :
1k
Tolerance :
5%
Height :
300μm
Resistor Type :
NTC THERMISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thermistor Application :
TEMPERATURE COMPENSATION
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Resistance :
1kOhm
Max Power Dissipation :
100mW