NCP03WB473J05RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCP03WB473J05RL
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 47KOHM 4050K 0201
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Packing Method :
Tape, Paper
Thermal Sensitivity Index :
4050 K
B25/85 :
4108K
Length :
600μm
Tolerance :
5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Resistance Tolerance :
±5%
Series :
NCP03
Current Rating :
140μA
Lead Free :
Lead Free
B25/100 :
Mounting Type :
Surface Mount
Resistance in Ω @ 25°C :
47k
Resistor Type :
NTC THERMISTOR
Resistance :
47kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Accuracy :
3 %
Number of Pins :
2
Max Power Dissipation :
100mW
HTS Code :
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Depth :
300μm
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
B Value Tolerance :
±3%
Thermistor Application :
TEMPERATURE COMPENSATION
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
100mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Height :
300μm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Datasheets
NCP03WB473J05RL
Murata Electronics NCP03WB473J05RL
NCP03WB473J05RL Overview
NTC thermistors comes in the package of a Tape & Reel (TR). For convenience, it is included in the 0201 (0603 Metric) package. The resistance tolerance for NTC thermistors is ±5% to make it work. To ensure reliable performance, the temperature of NTC thermistors should be set to -40°C~125°C. These NTC thermistors have a total of 2 terminations. For the NTC thermistors to work properly, 2 pins must be connected in order to make it work. The electronic component can absorb power dissipation of 0.1W. NTC thermistors can operate at a maximum power dissipation of 100mW. The maximum current of the NTC thermistors can be 140μA without too much deterioration of the fuse element.
NCP03WB473J05RL Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NCP03 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
47kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
Current Rating of 140μA
5% Tolerance