MXO45T-3C-40M000000
Mfr.Part #
MXO45T-3C-40M000000
Package / Case
14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Description
XTAL OSC XO 40.0000MHZ HCMOS TTL
Series :
MXO45
Size / Dimension :
0.819Lx0.520W 20.80mmx13.20mm
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Function :
Enable/Disable
Frequency :
40MHz
Packaging :
Digi-Reel®
Voltage - Supply :
5V
Output :
HCMOS, TTL
Current - Supply (Disable) (Max) :
10μA
Frequency Stability :
±50ppm
Base Resonator :
Crystal
Type :
XO (Standard)
Height Seated (Max) :
0.240 6.09mm
Package / Case :
Current - Supply (Max) :
40mA