MW6S010GNR1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MW6S010GNR1
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
TO-270BA
Datasheet
Download
Description
RF MOSFET LDMOS 28V TO270-2 GULL
Stock
22
In Stock :
22
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - RF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Test :
125mA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Position :
Dual
Gain :
18dB
Voltage - Rated :
68V
Base Part Number :
MW6S010
Configuration :
Single
Power Dissipation-Max (Abs) :
61.4W
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Form :
Gull wing
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Frequency :
960MHz
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Transistor Element Material :
SILICON
Reach Compliance Code :
not_compliant
Transistor Application :
AMPLIFIER
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Published :
2009
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Operating Temperature (Max) :
225°C
Power - Output :
10W
HTS Code :
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
TO-270BA
Transistor Type :
LDMOS
Case Connection :
SOURCE
DS Breakdown Voltage-Min :
68V
Number of Elements :
1
Voltage - Test :
28V