MVY50VC3R3MD55TP
Mfr.Part #
MVY50VC3R3MD55TP
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
0.003mA
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
30mA
Ripple Current @ High Frequency :
30mA @ 100kHz
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Life (Hours) :
1000 hours
Tan Delta :
0.12
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Impedance :
5Ohm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Surface Mount Land Size :
0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Capacitance :
3.3μF
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Datasheets
MVY50VC3R3MD55TP
MVY 3.3μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 30mA 0.157Dia 4.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD