MVY50VC2R2MD55TP
Mfr.Part #
MVY50VC2R2MD55TP
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
Ripple Current :
30mA
Published :
Voltage - Rated DC :
50V
Surface Mount Land Size :
0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Ripple Current @ High Frequency :
30mA @ 100kHz
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Impedance :
5Ohm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Leakage Current :
0.003mA
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
2.2μF
Tan Delta :
0.12
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
1000 hours
Packing Method :
TR
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
MVY50VC2R2MD55TP
MVY 2.2μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 30mA 0.157Dia 4.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD