MURTA40040
Mfr.Part #
MURTA40040
Package / Case
Three Tower
Description
DIODE GEN PURP 400V 200A 3 TOWER
Non-rep Pk Forward Current-Max :
3300A
6 Weeks
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Element Configuration :
Common Cathode
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Diode Type :
Standard
UPPER
Reverse Recovery Time-Max :
0.15μs
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3V @ 200A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 400V
Number of Terminations :
3
Operating Temperature (Max) :
150°C
Reverse Current-Max :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Average Rectified Current :
200A
Package / Case :
Three Tower
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 months ago)
Case Connection :
Isolated
JESD-30 Code :
R-PUFM-X3
Datasheets
MURTA40040
GeneSiC Semiconductor MURTA40040
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 200A 400V-DC 2-Element Three Tower Chassis Mount
MURTA40040 Overview
MURTA40040 Features
a forward voltage of 25μA
a forward voltage of 25μA
MURTA40040 Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MURTA40040 applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23